Błędy najczęściej popełniane przy montażu paneli fotowoltaicznych
Dzięki inwestycji w panele fotowoltaiczne można znacznie obniżyć rachunki za prąd i zyskać większą niezależność od podwyżek cen energii. Nie bez znaczenia jest też poprawa jakości powietrza w najbliższym otoczeniu gospodarstwa i praktycznie bezobsługowy sposób pozyskiwania prądu: czysty, wygodny, dostępny przez cały rok. Choć instalacja paneli nie jest trudna, możliwe jest popełnienie błędów podczas ich montażu, zwłaszcza gdy próbuje się złożyć system samodzielnie.
Jak działają kolektory słoneczne?
W ciągu ostatnich lat, dzięki różnego rodzaju dotacjom budowa instalacji fotowoltaicznych zyskała na dużej popularności. Nie bez znaczenia są w tym temacie również podwyżki cen energii elektrycznej. Niestety duże zainteresowanie panelami sprawia, że coraz więcej na rynku pojawia się firm, oferujących tani montaż paneli, który nierzadko wykonują osoby bez właściwych szkoleń, praktyki w doborze i stawianiu instalacji fotowoltaicznej.
Jakie są najpopularniejsze pomyłki podczas montażu paneli fotowoltaicznych?
Do jednych z najczęściej zgłaszanych błędów instalacyjnych w przypadku paneli fotowoltaicznych zalicza się błędy w kompletowaniu systemów mocowania oraz nieodpowiednia ochrona odgromowa i przepięciowa sieci. Dużym problemem jest stosowanie nieodpowiednich do rodzaju poszycia dachowego haków, co w konsekwencji może prowadzić do uszkodzenia dachówek, deformacji dachu, a nawet uszkodzeń mechanicznych, gdy dodatkowo okaże się, że mocowania są nie tylko nieodpowiednich rozmiarów, ale też o zbyt niskiej wytrzymałości.
Chcąc mieć pewność zamontowania ich pod właściwym kątem, zgodnie ze sztuką budowlaną, należy korzystać z ofert doświadczonych producentów fotowoltaiki i firm oferujących montaż z udokumentowaną praktyką.