Jak działa kocioł elektryczny?
Kocioł elektryczny to źródło ciepła, które nie emituje spalin, a więc jest całkowicie przyjazne dla środowiska naturalnego. Co więcej, energia elektryczna potrzebna do pracy kotła może pochodzić z odnawialnych źródeł energii. Decydując się na montaż kotła na prąd, warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną o odpowiednio dobranej mocy.
W kotle elektrycznym znajdują się grzałki elektryczne, które podgrzewają wodę zasilającą instalację grzewczą w obiegu. Kocioł na prąd może także służyć do ogrzewania ciepłej wody użytkowej oraz systemy ogrzewania podłogowego. Moc pracy kotła jest dostosowywana automatycznie, zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem na ciepło. Urządzeniem steruje się za pomocą programatora pokojowego.
Dostępne w Gryfowie Śląskim kotły elektryczne to kotły jednofunkcyjne w wersji wiszącej, które mogą współpracować z zasobnikiem c.w.u oraz kotły dwufunkcyjne charakteryzujące się większą mocą i wbudowanym zasobnikiem. Kocioł na prąd zwykle wyposażony jest w naczynie zbiorcze i pompę obiegową.
Zalety kotłów na prąd
Kocioł elektryczny jest bardzo komfortowym rozwiązaniem – nie wymaga komina, nie ma ryzyka zaczadzenia oraz konieczności usuwania popiołu. Można go zatem zamontować praktycznie w każdym pomieszczeniu. Kocioł może zasilać dwa obiegi — jeden z grzejnikami, a drugi z ogrzewaniem podłogowym. Co więcej, w jednej instalacji może współpracować kocioł na prąd oraz kominek z płaszczem wodnym.
Dzięki zaawansowanej automatyce piec elektryczny działa zgodnie z ustawionym programem tygodniowym i miesięcznym oraz dobowym. Można zatem zaprogramować kilka przedziałów czasowych i określić dla każdego z nich inne parametry pracy. W kotłach dostępna jest także funkcja ochrony przed mrozem, co pozwala uniknąć przykrych niespodzianek w postaci zamarzniętej wody w układzie.